Profile bak

Bilmeniz gereken teknolojik gelişmeler | Sayı #05

ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net
Haftalık bültenimizin beşinci sayısına hoş geldiniz ShiftDelete.Net okurları! Sizler için bu hafta öne çıkan, asla kaçırmamanız gereken bir dizi haberi derledik.
Haftanın öne çıkan haberleri arasında iPhone 13 kutu açılışı, Teknofest 2021 heyecanı ve iOS 15 güncellemesinin resmen kullanıcılara dağıtılmaya başlanması yer alıyor.
Tüm bunları ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Gelin, lafı daha fazla uzatmadan o haberlere bakalım…
iPhone 13 Pro Max kutu açılışı!
iPhone 13 akıllı telefon ailesinin en güçlüsü olan iPhone 13 Pro Max‘in kutu açılışını gerçekleştirdik! Henüz ülkemizde satışta olmayan telefonu almak için Fransa'ya gidip cihazı teslim aldık.
Teknofest 2021 açılışında neler yaşandı?
Türkiye’nin ve dünyanın en kapsamlı Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST’in 2021 etkinlikleri başladı. Binlerce kişi festivalin ilk günü gezmek için Atatürk Havalimanı’na geldi. SDN Kurucusu Hakkı Alkan etkinliğin ilk açılış gününde olanları ve özel röportajları SDN takipçileri için aktardı.
Teknoloji tarihinde bu hafta: Android doğdu!
İlk defa HTC Dream cihazında gördüğümüz Android işletim sistemi bu hafta 13 yaşına girdi. Google ve Open Handset Alliance grubu tarafından geliştirilen Linux tabanlı yazılım, birçok markayı tek çatı altında toplamayı başardı.
Android, 13 yaşında! İlk sürüm nasıl görünüyordu?
iOS 15 yayınlandı!
Bu yıl karşımıza çıkan iPhone 13, Cuma günü itibariyle ülkemizde ön siparişe açıldı. Beklenen cihazlar kutusundan iOS 15 işletim sistemi ile çıkacak. Peki önceki serilerden hangi modeller güncellemeyi alacak? Kurmadan önce ne yapmalı? Temiz kurulum nasıl yapılır? Tüm bunları aşağıdaki haberimizde sizlere anlattık.
iOS 15 güncellemesi yayınlandı! Nasıl indirilir?
Xiaomi, sansür iddialarına yanıt verdi
Litvanya Savunma Bakanlığı, Avrupa'da satışta olan Xiaomi cihazlarında, belli ifadelerin şirket tarafından sansürlendiğini öne sürdü. İddialara göre bu telefonlar, “çok yaşa Tayvan bağımsızlığı” ve “demokratik hareket” gibi ifadeleri tanıma ve engelleme yeteneğine sahip. Fakat Xiaomi, iddiaları kesin bir dille yalanladı.
Xiaomi, 'çöpe atın' çağrısına cevap verdi!
Galatasaray'dan Metin Oktay NFT'si mi geliyor?
Yakında Türkiye'nin ilk spor kulübü NFT koleksiyonu ile karşımıza çıkacak Galatasaray Spor Kulübü, yeni bir tanıtım videosu yayınladı. Kulüp, NFT'lerin neyi içereceğini şimdiye kadar paylaşmazken, yayınlanan videoda 10 numaralı Metin Oktay forması gözlerden kaçmadı.
Galatasaray, NFT koleksiyonuna dair tanıtım videosu yayınladı!
Facebook iki yeni Portal cihazı duyurdu
İlk defa 2019 yılında duyurulan görüntülü görüşme odaklı Portal cihazları, 2020'de yenilenerek tekrar satışa çıkmıştı. Geçtiğimiz yıl dört model duyuran Facebook, cihazlara Portal, Portal Mini, Portal+ ve Portal TV isimleri vermişti. Bu yılki ailenin üyeleri ise Facebook Portal Go ve yeni Portal+ oldu.
Facebook Portal Go ve Portal+ tanıtıldı
Twitter'ın bağış sistemi herkese açılıyor
Twitter, şimdilik kısıtlı sayıda kullanıcıya açtığı bağış özelliğini yakında herkese sunacak. İlk etapta yalnızca iOS‘a gelecek yenilik, akabinde Android kullanıcılarına da ulaşacak. Öte yandan Tips özelliğiyle Bitcoin bağışlamak da mümkün olacak.
Kripto para desteği de bulunan Twitter Tips herkese geliyor!
Tesla ile Samsung güçlerini birleştiriyor
Yeni raporlara göre Tesla, 7 nm fabrikasyon sürecine dayanan yeni nesil otonom sürüş çiplerini üretmesi için Samsung’la görüşmeler gerçekleştiriyor. İki şirket, uzun süredir Hardware 4 sistemi için çip üretme konusunda anlaşma zemini arıyor. Bu noktada 7 nm çipler üzerinde karar verilmesinin asıl nedeni ise yüksek verim ve kararlılık olarak gösteriliyor.
Samsung ve Tesla, sürücüsüz otomobiller için güçlerini birleştiriyor!
Tarayıcıdan YouTube videosu indirme dönemi!
Android ve iOS'ta YouTube Premium kullanıcıları, çevrim dışı görüntüleme için video indirme özelliğini uzun süredir barındırıyor. Şirket, bu özelliği şimdi web platformuna getirmek için testler yürütüyor. Yakında tüm platformlardan YouTube videosu indirmek oldukça kolay hale gelecek.
YouTube tarayıcıdan video indirme testleri yapıyor
Çip krizi, çip bolluğuna dönüşebilir
IDC’nin raporuna göre 2022 yılıyla çip tedarikinde rahatlama olacak ve yılın sonlarına doğru denge kurulmuş olacak. Ancak bundan sonrası için dengesizlik öngörülüyor. Yıl sonunda insanların tatile çıkmasıyla düşük kalacak olan arz, o dönemde üreticilere büyük sorunlar yaşatabilir. Krizin, 2023'te bolluğa dönüşeceği tahmin ediliyor.
Çip krizi, 2023 yılında çip bolluğuna dönebilir!
İnternetten satışlar için yeni düzenleme geliyor
Ticaret Bakanlığı‘nın yeni düzenlemesi kapsamında, internet üzerinden satılan ürünlerde indirim oranı belirlenirken artık son 30 gün içerisindeki en düşük fiyatı baz alınacak. Önceden ürünün mevcut fiyatından bir önceki fiyatı baz alınıyordu. Bu sistemde alışveriş siteleri ürünün önceki fiyatını ciddi oranda artırıp sonra düşürerek ’indirim yapmış gibi‘ gösterebiliyordu. Yeni düzenlemeyle bunun önüne geçilecek.
Online satışlar için yeni düzenleme!
Çin'den kripto paralar için şok karar!
Kripto para birimleri ve Çin hükümeti arasındaki husumet yeni bir aşama kazandı. Çin Merkez Bankası, yaptığı açıklamada kripto para ile ilgili yapılan tüm işlemleri yasa dışı ilan etti.
Çin, tüm kripto para işlemlerini 'yasa dışı' ilan etti!
Netflix’in en ucuz olduğu ülkeler
Statista'nın son araştırmasına göre Netflix‘in en ucuz olduğu ülke Arjantin olarak açıklandı. Listenin ikinci sırasında ise Türkiye geliyor. Ülkemizden sonra sırasıyla Brezilya, Kolombiya ve Peru gibi ülkeleri görüyoruz.
FIFA 22’nin deneme sürümü yayınlandı
Electronic Arts, FIFA 22‘nin deneme sürümünü oyunculara açtı. EA Play'e sahip olduğunuz her yerde; Xbox, PlayStation ve PC cihazları aracılığıyla futbol simülasyonuna başlayabilirsiniz. Oyunun resmi çıkış tarihi ise 1 Ekim olarak biliniyor.
FIFA 22 deneme sürümü çıktı
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net @shiftdeletenet

Haftalık teknoloji bülteni

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.