Profile bak

Bilmeniz gereken teknolojik gelişmeler | Sayı #06

ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net
Haftalık bültenimizin altıncı sayısına hoş geldiniz ShiftDelete.Net okurları! Sizler için bu hafta öne çıkan, asla kaçırmamanız gereken bir dizi haberi derledik.
Hafta boyunca Apple, Google, Xiaomi, Instagram, HABAŞ, TOGG, Amazon ve KONAMI cephesinden çok sayıda haber aldık!
Tüm bunları ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Gelin, lafı daha fazla uzatmadan o haberlere bakalım…
iPhone 13 yeni ofiste kutusundan çıkıyor!
Cuma günü itibariyle ülkemizde resmen satışa çıkan iPhone 13‘ü yeni ofisimizde kutudan çıkardık! 14 Eylül'de resmen tanıtılan yeni Apple cihazının ilk incelemelerini sizler için gerçekleştirdik.
Teknoloji tarihinde bu hafta: Google, 23 yaşında
1998 yılının Eylül ayında kurulan Larry Page ve Sergey Brin ortaklığında kurulan Google, 23 yaşına girdi. Özel gün ve haftaları, Doodle tasarımlarıyla kutlayan şirket, doğum gününü de pas geçmedi.
Xiaomi fabrikasında işçiler için mutlu son!
Avcılar’daki Xiaomi Salcomp fabrikasında çalışan işçiler, sağlıksız çalışma koşullarını öne sürerek TÜRK-İŞ’e bağlı Türk Metal Sendikası’na üye olmuştu. Bunun ardından şirket, 170 işçi ile ilişiğini kesmişti. İşçiler, haftalar boyunca fabrika önünde protesto gerçekleştirdi. Nihayet Xiaomi, Türkiye'deki fabrikayla iletişime geçti ve işçilerle mutabakata vardı.
Xiaomi fabrikasında işçilerle anlaşma sağlandı
Birçok telefonda artık Gmail ve YouTube yok!
2010 yılında piyasaya çıkan Android 2.3‘ün üzerinden 11 yıl geçti. Google, pek çok güvenlik zafiyeti bulunan bu işletim sistemi için yolun sonuna gelindiğini açıkladı. Şirket, bu yazılımla çalışan cihazlarda Google hesaplarıyla oturum açmayı engelledi. Çok sayıda eski modelin YouTube ve Gmail gibi uygulamalara erişimi sonlandı.
Gmail ve YouTube hangi cihazlarda çalışmayacak?
Apple'dan ikinci sonbahar etkinliği!
Geçtiğimiz ay iPhone 13 serisi ve diğer yeni ürünleriyle karşımıza çıkan Apple, iddialara göre ikinci bir sonbahar etkinliğine hazırlanıyor. 12 Ekim‘de gerçekleşeceği öne sürülen organizasyonda M1X MacBook Pro, M1X Mac mini ve AirPods 3 gibi cihazların duyurulması bekleniyor.
Apple'ın sürpriz etkinliği ortaya çıktı! Neler bekleniyor?
Türkiye'nin internet karnesi
BTK'nın raporuna göre Türkiye'de fiber internet kullanan abone sayısı büyük bir artış göstererek 4.3 milyona ulaştı. Genişbant internet abonesi ise 85,7 milyon olarak açıklandı.
Türkiye'de kaç kişi fiber internet kullanıyor: İşte veriler
Instagram’ın Reels özelliği Facebook’a geldi!
TikTok'a rakip olarak geliştirilen Instagram Reels formatı, artık Facebook uygulamasında da kullanılabilecek. Şimdilik yalnızca ABD'deki kullanıcılar üzerinde test edilen bu yenilik, yakında Türkiye'ye de gelecek. Şirket, Instagram ve Facebook arasında çapraz paylaşım özelliğini de destekleyecek.
Facebook Reels, Haber Kaynağı’na yerleştirildi
Elon Musk, yeniden dünyanın en zengin insanı!
Forbes tarafından hazırlanan listeye göre SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk, 201,7 milyar dolarlık tahmini net servetiyle yeniden dünyanın en zengin insanı oldu. Hatırlanacağı üzere ünlü iş insanı, ocak ayında da bu unvanı elde etmişti. Ancak Tesla’nın hisselerinin düşmesinin ardından yerini Bezos’a kaptırmıştı.
Dünyanın en zengin insanı artık Jeff Bezos değil!
TOGG’dan batarya hamlesi!
TOGG, Farasis Energy ile kurduğu ortaklık neticesinde enerji depolama çözümleri geliştirmek için SIRO’yu kurduğunu açıkladı. Şirketin başlıca görevi, yerli otomobiller için batarya üretmek olacak. Ancak bunun yanı sıra, üretmiş olduğu hücrelerin verimli bir şekilde çalışması ve otomobiller ile entegrasyonunun sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesi içinde alternatif teknolojiler de geliştirmesi bekleniyor. 
Yenilenmiş telefonlara vergi indirimi geldi!
4517 sayılı Mal ve Hizmetlere Uygulanacak Katma Değer Vergisi Oranlarının Tespitine İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar’a göre ‘yenilenmiş ürün’ olarak nitelendiren cep telefonlarına KDV indirimi geldi.
Yenilenmiş ürün kapsamını genişleten kararname ile bu kategoriye giren cep telefonları yüzde 18 yerine yüzde 1 KDV oranı ile satışa sunulacak.
Ücretsiz eFootball 2022 çıktı: Sonuçlar korkunç
PES serisinin ismini değiştirip ücretsiz olarak yoluna devam eden KONAMI, eFootball 2022'yi bu hafta yayınladı. Uzun süredir beklenen oyun, Steam ve diğer platformlarda oyuncular tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Yayıncı şirket, oyunda yer alan hataların en kısa sürede giderileceğini açıkladı.
eFootball 2022 nasıl tarihin en büyük fiyaskosu oldu: İşte sebepleri!
Instagram Kids uygulaması rafa kaldırıldı
Facebook şirketi, 13 yaş ve altı kitleyi hedef alan Instagram Kids projesi ile gelişim sürecindeki çocukların sosyal medyada güvenle dolaşmasını hedefliyordu. Fakat gelen tepkiler üzerine şirket, geri adım atmaya karar verdi.
Instagram Kids uygulamasının geliştirilmesi askıya alındı
Amazon ilk akıllı ev robotunu tanıttı
Amazon, Astro isimli ilk akıllı ev robotunu tanıttı. Kullanıcıların ev işlerine yardımcı olmayı amaçlayan robot; siz yokken de evinizin güvenliğini kontrol etmeye katkı sağlıyor. Olağanın dışında bir durumda, Astro bunu algılayarak ev sahibine uyarı gönderiyor. Ayrıca cihazın kamerasıyla evi her daim izleyerek kontrol etmek mümkün kılınıyor.
Amazon Astro tanıtıldı! İşte öne çıkan özellikleri
HABAŞ’tan yerli otomobil müjdesi!
Honda'nın Gebze'de kapattığı fabrikasını devralan HABAŞ, burada otomobil üretmek için çalışmalara başladı. Aynı zamanda Japon otomobil devinin İngiltere'de kapanan bir başka fabrikasındaki ekipmanları da satın alan şirket, çok yakında Türkiye'nin ilk hibrit aracını üretecek.
HABAŞ, Honda'nın fabrikasında yerli otomobil üretecek
Amazon'un yeni oyunundan ilginç sansür!
Amazon, MMORPG oyunu New World ile oyunseverlerin karşısına çıktı. Henüz ilk günden rekorlar kırmaya başlayan oyun, eleştirmenler tarafından artı puan aldı. Fakat kullanıcılar, oyunda ilginç enteresan bir detay keşfetti. Alınan geri dönüşlere göre geliştiriciler, karakterinize Bezos ismini koymanıza izin vermiyor. Öte yandan şirket; JeffBezos, Wallet, Unionize Amazon, JeffB, Bez0S gibi isimleri de yasakladı.
New World, karakterinize 'Bezos' ismini koymanıza engel oluyor!
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net @shiftdeletenet

Haftalık teknoloji bülteni

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.