Profile bak

Bilmeniz gereken teknolojik gelişmeler | Sayı #48

ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net
Haftalık bültenimizin kırk sekizinci sayısına hoş geldiniz ShiftDelete.Net okurları! Sizler için bu hafta öne çıkan, asla kaçırmamanız gereken bir dizi haberi derledik.
Teknoloji gündemi oldukça yoğun bir hafta geçirdi. Bu hafta sizler Türkiye'deki ikinci el otomobil fiyatlarına göz attık. Ayrıca ofisimize gelen Google Pixel 6A modelini kutusundan çıkardık.Tüm bunlara ek olarak gündemde olan haberleri takip ederek, haftanın öne çıkan pek çok olayını haberleştirdik.
Tüm bunları ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Gelin, lafı daha fazla uzatmadan o haberlere bakalım…
Türkiye'de ikinci el araba fiyatları ne durumda?
Türkiye'de ikinci el otomobil pazarında durumlar ne? Fiyatları sizin için yakından inceledik.
ÖSYM, soru skandalının ardından KPSS'yi iptal etti
31 Temmuz‘da gerçekleştirilen KPSS oturumundaki soruların deneme testlerinde çıktığı iddiası söz konusu oturumun iptal edilmesine neden oldu.
Google Pixel 6A kutusundan çıkıyor
Google‘ın kendi ürettiği Android telefonu Pixel 6A, SDN ofisinde.
Togg’un seri üretim tarihi belli oldu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Kocaeli’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katıldı. Burada yerli ve milli teknolojiler hakkında bazı açıklamalar yapan Erdoğan, Togg'un 29 Ekim‘de banttan ineceğini ve açıkladı.
Togg, TruGo şarj istasyonu kurulumuna başladı
Togg, geçtiğimiz ay EPDK’dan TruGo markası altında şarj istasyonu kurmak için gerekli lisansları aldı. Bu hafta ise ilk istasyonun kurulumunu tamamlayarak test ettiğini açıkladı. Testlerin ardından 81 ilde aynı anda 2 aracı şarj edebilen toplam 1000 adet istasyonun kurulumuna başlanacak.
Rus alışveriş sitesi, Türkiye pazarına giriş yapıyor
Rusya’nın en büyük online pazar yerlerinden biri olan Ozon, 11 Ağustos 2022 Perşembe günü gerçekleştirilecek olan tanıtım toplantısıyla Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor.
NASA, Ay görevi için tarih verildi
NASA, Ay'a tekrar insan götüreceği projenin ilk etabını geciktirmemekte kararlı. Bu kapsamda Artemis 1 yeni bir aksilik çıkmaz ise 29 Ağustos’ta gerçekleşecek.
Getir süpermarket işine girdi
Getir, kritik bir karar alarak süpermarket işine de girdi. Şirket, Hollanda‘nın De Pijp semtindeki deposunu süpermarkete çevirdi. Türkiye ve diğer ülkelerde benzer adımların atılıp atılmayacağı şimdilik gizemini koruyor.
Xiaomi LCD ekrana veda ediyor
Xiaomi tarafından yapılan açıklamaya göre, Redmi Note 11T Pro, şirketin son LCD ekranlı telefonu olacak. Bunun yerine son zamanlarda maliyeti ucuzlayan ve OLED ekranlar tercih edilecek.
Yeni 10. Nesil iPad tasarımı sızdırıldı
MySmartPrice, 10. Nesil iPad‘in tasarımını sızdrırdı. Buna göre cihaz; Düz kenarlar, arka kamera çıkıntısı ve Tip-C portu gibi yenilikler ve iPad mini’ye daha yakın bir tasarımla gelecek.
Türksat 6A için geri sayım başladı
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin ilk tamamen yerli ve milli haberleşme uydusu olan Türksat 6A‘nın 2023'ün ikinci çeyreğinde SpaceX’in Falcon 9 roketi ile uzaya fırlatılacağını açıkladı.
iPadOS 16 çıkış tarihi ertelendi
iPadOS 16‘nın çıkış tarihi Ekim'e ertelendi. Apple, gerekçe olarak ise yeni sürümünde hatalar aldığını ve performansta kayıp yaşanmasını gösterdi.
F-16’nın üstünde uçabilen Bayraktar Akıncı B envantere girdi
Baykar tarafından geliştirilen Akıncı TİHA‘nın 2 adet 750 HP’lik turboprop motora sahip olan ve 45 bin 118 feet seviyesine çıkarak kendi milli irtifa rekorunu ekarte eden Akıncı B modeli TSK envanterine girdi.
Yeni fiyat/performans kralı OnePlus 10T tanıtıldı
OnePlus merakla beklenen 10T modelini tanıttı. Amiral gemisi özelliklerine ve orta sınıf fiyat etiketine (749 dolar) sahip olan telefon, şirketin eski günlerine dönüşü olarak yorumlandı.
Uzun menzilli füzeler kullanıma hazır
Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, 150 km menzilli lazer işaretlemeli ve yüksek hassasiyete sahip TRLG füzeleri ile Kasırga, Atmaca, Bora ve Yıldırım füzelerinin hizmete hazır hale geldiğini söyledi.
Twitter’ın yeni özelliğinin sis perdesi kalktı
Twitter’ın bir süredir üzerinde çalıştığı Tweet düzenleme özelliğinin nasıl görüneceği ortaya çıktı. Buna göre, kullanıcıların yaptığı değişiklikler diğer kullanıcılar tarafından saatine kadar görüntülenebilecek.
Tinder’da şok ayrılık: Düşük gelirin faturası kesildi
Arkadaşlık platformu Tinder, üçüncü çeyrekte beklentilerin çok altında kaldı. Şirket, bu tablonun ardından faturayı CEO Renate Nyborg‘a keserek, görevine geleli bir yıl olmadan işten çıkardı.
Android’den iPhone’a geçişte rekor sayı
Son yıllardan akıllı telefon satışlarında düşüş olmasına rağmen Android'den iPhone‘a geçiş sayısında artış devam ediyor. Apple gelirlerini artırırken, hala zirvede olan Android'in pazar payında yüzde 77,32'den yüzde 69,74’e düştü.
Eşarj yeni araç şarj fiyatlarını açıkladı
49 yıl süreyle ülke genelinde şarj ağı işletmeciği faliyeti göstermek üzere, lisans sahibi olan Eşarj yeni araç şarj fiyatlarını açıkladı.
  • 22 kVA’a kadar tüm AC soketler 6 TL / kWh
  • 60 kW’a kadar tüm DC soketler6.50 TL / kWh
  • Diğer Tüm DC soketler7 TL / kWh
Spotify, Türkiye fiyatlarına zam yaptı
 Apple, Music'in yüzde 42'lik zammından sonra Spotify da abonelik ücretlerine zam yaptı.
  • Bireysel abonelik paketi 18,99 TL’den 20.99 TL’ye yükseldi. 
  • 23,99 TL’lik Duo paketi ise 27,99 TL oldu
  • Aile paketi ise 29,99 TL’den 34,99 TL’ye yükseltildi
  • Öğrenci paketi de 8,99 TL’den 10,49 TL’ye zamlandı.
ABD tüm F-35’lerin uçuşlarını durduruyor
F-35’te kullanılan ve Martin-Baker tarafından üretilen fırlatma koltuklarının kartuşunda yaşanan bir sorun nedeniyle tüm jetler hangara çağırıldı. Problem çözülene da uçuşlar askıya alındı.
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net @shiftdeletenet

Haftalık teknoloji bülteni

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.