Profile bak

Bilmeniz gereken teknolojik gelişmeler | Sayı #49

ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net
Haftalık bültenimizin kırk dokuzuncu sayısına hoş geldiniz ShiftDelete.Net okurları! Sizler için bu hafta öne çıkan, asla kaçırmamanız gereken bir dizi haberi derledik.
Teknoloji gündemi oldukça yoğun bir hafta geçirdi. Bu hafta sizler A101'de 79.999 TL'ye satılan tekneyi inceledik Ayrıca EPDK lisanssız elektrik üretim yönetmeliği neler getiriyor göz attık. Tüm bunlara ek olarak gündemde olan haberleri takip ederek, haftanın öne çıkan pek çok olayını haberleştirdik.
Tüm bunları ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Gelin, lafı daha fazla uzatmadan o haberlere bakalım…
A101'de 79.999 TL'ye satılan tekneyi inceledik
A101‘de 79.999 TL'ye satılan ve sosyal medyanın gündemine oturan tekneyi sizler için inceledik.
Bakan açıkladı: Sıfır otomobillerin 2. el satışı yasaklanıyor!
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, otomobil satışlarındaki fırsatçılığın önüne geçmek için ikinci el satışlara düzenleme getiriliceğini açıkladı. Buna göre sıfır otomobil alan şirketler 6 ay içerisinde 6 bin km kullanım sağlamadıkça otomobillerini ikinci el pazarında satılığa çıkaramayak.
EPDK lisanssız elektrik üretim yönetmeliği neler getiriyor?
EPDK’nın yeni yayınladığı lisanssız elektrik üretimi yönetmeliği neler sunuyor?
Disney+’ın Türkiye’deki abone sayısı ortaya çıktı
Kısa süre önce Türkiye‘de faaliyet göstermeye başlayan Disney+'ın ülkemizdeki abone sayısı ortaya çıktı. Açıklamalara göre platform, Türkiye'de şu an iki milyon kişi tarafından kullanılıyor ve bu sayının kısa sürede üç milyon olması bekleniyor.
A101, banka kurmak için BDDK'dan onay aldı
Resmi Gazete’de ortaya çıkan bir karara göre A101, banka kurmak için harekete geçti. BDDK‘dan lisans alan market zincirinin hissedarları, TOM Katılım Bankası A.Ş. adında 1.5 milyar TL sermayeli bir şirket kurdu.
Xiaomi, otomobil pazarında Tesla’ya meydan okudu
Bir süredir elektrikli otomobil için hazırlıklarını sürdüren Xiaomi, Tesla‘ya meydan okudu. Şirketin CEO'su Lei Jun, yaptıkları 500 milyon dolarlık yatırımla 2024 yılında sektör lideeri olmayı hedeflediklerini söyledi.
leijun
I was both nervous and thrilled to interact with him on stage. What did you think of his performance tonight? #CyberOne https://t.co/Je1eXDYEGR
Xiaomi’nin insansı robotu CyberOne sahneye çıktı
Xiaomi, geçtiğimiz hafta düzenlediği etkinlikte yeni akıllı ve katlanır telefonlarını, tabletini, kulaklık ve saat modellerini tanıttı. Ancak insanları etkileyen asıl ürün CyberOne adı verilen insansı robotu oldu.
Otomobilden alınan ÖTV’ye zam gelebilir
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yaptığı konuşma, sosyal medyanın gündemine oturdu. Bakan, otomobildeki aşırı talebi kırmak için otomobilden alınan ÖTV oranını artırmayı düşündüklerini ve de aralarında bu konuyu konuştuklarını dile getirdi. 
e-Devlet'in kullanıcı sayısı belli oldu
Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nden yapılan açıklama göre, e-Devlet üzerinde şu anda  886 kurumun toplam 6 bin 665 dijital hizmet sunuyor. Platformu kullanan vatandaş sayısı 60 milyonu geçti. Bu da 15 yaş ve üzeri nüfusunun yüzde 91’ine tekabül ediyor.
Facebook, Türkiye’ye kafe açıyor
Facebook, Instagram ve WhatsApp‘ın ana şirketi Meta, Birleşik Krallık'ın ardından şimdi de Türkiye'de kafe açıyor. Özünde bir sosyal sorumluluk projesi olan Meta Kafe, 18-25 Ağustos tarihleri arasında Datça Limanı’nda kurulacak ve insanları internetteki asılsız bilgilere karşı bilinçlendirecek.
Netflix tahtını kaybetti! Disney, resmen öne geçti
Dijital içerik platformları arasındaki rekabette dengeler değişti. Disney+, son çeyrekte 14,4 milyon yeni abone kazanarak toplam kullanıcısını 221 milyona çıkardı. Bu da 2022 yılı itibariyle 220,7 milyon kullanıcıya ev sahipliği yapan Netflix’i geride bıraktığı anlamına geliyor.
Samsung, yeni katlanabilir telefonlarını tanıttı
Samsung, geçtiğimiz hafta düzenlenen Unpacked etkinliğinde yeni katlanabilir telefonları Galaxy Z Fold4 ve Z Flip4‘ü tanıttı. Şirketin yeni ürünleri sahip oldukları özellikler ve S-Pen desteği ile dikkatleri üzeirne çekti.
Samsung Galaxy Watch 5 ve 5 Pro tanıtıldı
Samsung, premium akıllı saatleri Galaxy Watch 5 ve 5 Pro‘yu tanıttı. Galaxy Watch 5 fiyatı 40mm 279 dolar, 44mm 309 dolar, Watch 5 Pro fiyatı ise 449 dolar olarak açıklandı.
Cybertruck ve Semi Truck, 2023'te yollarda olacak
Tesla CEO‘su Elon Musk, kısa süre önce yaptığı açıklamada Cybertruck ve Semi Truck’ın çıkış tarihini “2023’te yollarda olacak” cümlesiyle açıkladı.
Trafik sigortasına büyük zam!
Türkiye’de otomobil sahibi olmanın maliyeti artmaya devam ediyor. Resmi Gazete’de yayınlanan karara göre, zorunlu trafik sigortasındaki azami primler yüzde 10 oranında artıyor.
Rekabet Kurumu, Martı hakkında soruşturma başlattı
Rekabet Kurumu, rekabet kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle Martı İleri Teknoloji AŞ soruştuma başlattığını açıkladı. Şirketten konuyla ilgili bir açıklama ise henüz yapılmadı.
Fenerbahçe'nin YouTube hesabı kısa süreliğine hacklendi
Fenerbahçe Spor Kulübü YouTube sayfası, geçtiğimiz hafta kısa süreliğine bilinmeyen kişi ve kişiler tarafından ele geçirildi. Hesabınprofil resmi değiştirildi, ve değiştirilerek, Fenerbahçe SK yerine Andrew Tate yazıldı. Olaydan yaklaşık olarak 40 dakika sonra ise değiştirilen isim ve fotoğrafın kaldırılarak eski haline getirildi.
Turkcell müjdeyi verdi! SIM kart zorunluluğu kalktı
Turkcell tarafından başlatılan tek numara ile çoklu cihaz desteği sayesinde ise artık yalnızca mevcut hattımızı diğer cihazlara tanımlayarak kullanabileceğiz. Yani tek numara ve tarife üzerinden birden fazla cihazı kullanmak mümkün olacak.
Keith Strong
THE COMET DID NOT SURVIVE: As with most sun-diving comets, this one did not come out the other side of the Sun after its nearest approach to the Sun (perihelion). :( https://t.co/ok5fHbfdDv
Güneş’e çarpan kuyruklu yıldız görüntülendi
Geçtiğimiz günlerde, NASA‘nın Solar and Heliospheric Gözlemevi tarafından bir kuyruklu yıldızın Güneş'e çarpması görüntülendi.
Türk Telekom, sabit ve fiberinternet abone sayısını açıkladı!
Türk Telekom, 2022 yılı ilk yarı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Sabit genişbant abone sayısını ilk yarı sonu itibarıyla 14,6 milyona yükselten Türk Telekom’un fiber abone sayısı ise 2022’nin ilk yarısında 10,7 milyona ulaştı. 
ÖSYM’den beklenen haber! KPSS tarihi belli oldu
ÖSYM, kısa süre önce iptal edilen KPSS‘nin yeni tarihini açıkladı. Kurum, ilk sınavın 18 Eylül’de yapılacağı diğerlerinin ise 24 ve 25 Eylül tarihlerinde gerçekleşeceğini duyurdu.
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net @shiftdeletenet

Haftalık teknoloji bülteni

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.