Profile bak

Bilmeniz gereken teknolojik gelişmeler | Sayı #54

ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net
Haftalık bültenimizin elli dördüncü sayısına hoş geldiniz ShiftDelete.Net okurları! Sizler için bu hafta öne çıkan, asla kaçırmamanız gereken bir dizi haberi derledik.
Teknoloji gündemi oldukça yoğun bir hafta geçirdi. Bu hafta sizler için yurt dışına giderek aldığımız iPhone 14 Pro Max'i kutusundan çıkardık ve iOS 16'yı yüklemeden önce bilmeniz gerekenleri bir videoda anlattık. Haberler tarafında ise Netflix ve Türk Telekom'un aldığı zam kararından tutun da geçiçi IMEI uygulamasının kaldırılmasına kadar gündemde olan konularını takip ederek, haftanın öne çıkan pek çok olayını haberleştirdik.
Tüm bunları ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Gelin, lafı daha fazla uzatmadan o haberlere bakalım…
iPhone 14 Pro Max kutu açılımı!
Apple’ın 7 Eylül’de düzenlediği etkinlikte tanıttığı iPhone 14 Pro Max modelini SDN Kurucusu Hakkı Alkan, Berlin’de satın aldı ve kutusundan çıkardı.
Netflix’ten Türkiye fiyatlarına ikinci zam!
Dünyanın en popüler dizi izleme platformlarından Netflix, Türkiye'deki üyelik ücretlerine zam yaptı. Şirketin yeni fiyatlandırması ise şu şekilde:
Güncel Netflix Türkiye üyelik ücretleri;
  • Temel Plan: 45,99 TL – Tek cihaz, 480p Çözünürlük
  • Standart Plan: 69,99 TL – İki cihaz, 1080p Çözünürlük
  • Özel Plan: 93,99 TL – Dört cihaz, 4K + HDR Çözünürlük
Önceki Netflix Türkiye üyelik ücretleri;
  • Temel Plan: 37,99 TL – Tek cihaz, 480p Çözünürlük
  • Standart Plan: 57,99 TL – İki cihaz, 1080p Çözünürlük
  • Özel Plan: 77,99 TL – Dört cihaz, 4K + HDR Çözünürlük
iOS 16 yüklemeden önce bilmeniz gerekenler
iPhone‘ların yeni işletim sistemi iOS 16 çıktı. Peki bu sürüm, önceki versiyonlara göre nasıl özellikler sunuyor. Bilmeniz gerekenler videosu ile karşı karşıyayız.
IMEI uzatma bitti! Yurt dışı iPhone’lar için yolun sonu
Son zamanlarda artan kaçak telefon kullanım sayısı, hükümeti harekete geçirdi. Pandemi döneminde getirilen IMEI uzatma uygulamasını kaldıran hükümet, e-Devlet'ten ilgili sayfayı kaldırarak, yurt dışı iPhone kullanımının sonunu getirdi.
Avrupa devi Bayraktar TB2 için sıraya girdi
İtalya ordusu tarafından paylaşılan gelecek planları içerisinde yer alan haritada Bayraktar TB2 kullanımının simüle edildiği görüldü. İhracat gerçekleşirse AB, NATO ve dünyanın en güçlü 10 ordusundan birine SİHA satışı gerçekleşmiş olacak.
WhatsApp'ta görünmez olmak artık mümkün
WhatsApp, pek çok kullanıcının merakla beklediği o özelliğe sonunda kavuşuyor. Gelen bilgilere göre şirket, ‘çevrimiçi’ statüsünü gizlemenizi sağlayacak yeni bir özelliği test ediyor.
Tweet düzenleme butonu sonunda geliyor!
Twitter, kısa süre önce duyurduğu Tweet düzenleme butonunu 21 Eylül'de ücretli Blue abonelerine sunmaya hazırlanıyor. Ne yazık ki bu hizmetin Türkiye'de ne zaman kullanıma sunulacağı bilinmiyor olsa da daha önce App Store’da 30,99 TL, Android kullanıcıları için Play Store’da 47,99 TL olacak şekilde listelenmişti.
Sarı sayfa bildiğiniz gibi: Galeriler satış yasağını hiçe saydı
Galerilerin sıfır otomobilleri bayilerden satın alıp daha yüksek fiyattan satmasının önüne geçmeyi hedefleyen 6 ay ve 6 bin km düzenlemesi 15 Eylül‘de yürürlüğe girdi. Bununla birlikte satıştaki tüm 0 km araçların 6001 km olarak tekrar listelendiği görüldü.
Rhiannon Hayes
Did I legit just see a shooting star in Motherwell or is that something crashing out the sky? https://t.co/DBQh8zXjnT
Dünya’ya meteor düştü! İşte o anlar
Dün gece saatlerinde İngiltere ve İskoçya’daki yüzlerce kişi, korkutan bir manzarayla karşı karşıya kaldı. Büyük boyuttaki bir meteorun Dünya’ya düştüğü görüldü. Görüntüler, vatandaşların telefonlarına yansıyarak sosyal medyanın gündemine oturdu.
GoPro Hero 11 ve Hero 11 Mini tanıtıldı!
GoPro, düzenlediği etkinlikte özellikleri ile heyecanlandıran yeni GoPro Hero 11 ve GoPro Hero 11 Mini modellerini tanıttı. Özelllikleriyle dikkat çeken ürünlerin fiyatı ise 299 ve 399 dolar olarak belirlendi.
YouTube’dan kullanıcıları çıldırtan reklam kararı
YouTube kullanıcıları, şirketin yeni reklam politikaları nedeniyle isyanda. İzleyicileri, Premium‘a yönlendirmek isteyen şirket, video başına 5 ila 10 reklam göstermeye hazırlanıyor.
Büyük WhatsApp güncellemesi çıktı
Herkesten sil süresini 48 saate çıkaran büyük WhatsApp güncellemesi çıktı. Aynı zamanda şirket, maksimum dosya boyutunu 2GB‘a çıkararak, gruplardaki katılımcı sayısını 512'ye yükseltti.
Türk Telekom internet fiyatlarına yüzde 70’e varan zam
Türk Telekom evde internet fiyatları için kullanıcıları olumsuz etkileyecek yeni bir zam geleceği ortaya çıktı.
Netflix, Ubisoft ortaklığıyla üç özel mobil oyun geliştirecek
Netflix, oyun sektöründeki varlığını güçlendirmek için Ubisoft ile el sıkıştı. İki şirket, 2023 yılında piyasaya çıkacak Valiant Hearts, Mighty Quest ve Assassin’s Creed isimli geçen üç oyun üzerinde çalışıyor.
Intel, Pentium ve Celeron'u emekliye ayırıyor
Intel, 1990’lardan beri kullandığı ve şirket ile özdeşleşen Pentium ve Celeron markalarını emekli etme kararı aldı. Şirket, 2023 yılından itibaren her iki çip ailesini de kapsayacak yeni bir Intel işlemci serisini tanıtacak.
Sony üzdü! PlayStation VR2, PSVR oyunlarını desteklemeyecek
Sony yetkilisi Hideaki Nishino, bugün PlayStation’un resmi podcast’inde konuştu. Açıklamasında PSVR 2’de PSVR oyunları için geriye dönük uyumluluk olmayacağını açıkça söyledi. Bu da PlayStation VR2’nin orijinal PlayStation VR oyunlarıyla çalışmayacağını gösteriyor.
Çakma AirPods kullananlar üzgün! iOS 16’dan yeni özellik
Apple, çakma AirPods kullanıcılarını ifşa edecek yeni özelliğini kullanıma sundu. Bundan sonra eğer kullandığınız kulaklık orijinal değilse iPhone‘unuz sizi bu konuda uyaracak.
Turkcell Superonline herkese 1000 Mbps hediye ediyor!
İki milyonuncu fiber müşterisini kutlayan Turkcell Superonline bu hafta sonu tüm fiber müşterilerine 1000 Mbps hız sunacak. konuyla ilgili Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan “Kayıtsız şartsız bu hafta sonu boyuncu tüm evlere 1000 Mbps hız hediye ediyoruz” dedi.
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net @shiftdeletenet

Haftalık teknoloji bülteni

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.