Bilmeniz gereken teknolojik gelişmeler | Sayı #56

#56・
61

sayıs

Listeme abone olun

By subscribing, you agree with Revue’s Kullanım Koşulları and Gizlilik Sözleşmesi and understand that ShiftDelete.Net will receive your email address.

ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net
Haftalık bültenimizin elli altıncı sayısına hoş geldiniz ShiftDelete.Net okurları! Sizler için bu hafta öne çıkan, asla kaçırmamanız gereken bir dizi haberi derledik.
Teknoloji gündemi oldukça yoğun bir hafta geçirdi. Bu hafta sizler için ofisimize gelen Apple Watch Series 8'i ve 2. Nesil AirPods Pro modelini kutusundan çıkararak özelliklerini bir videoda anlattık. Haber tarafında ise Tesla'nın AI Day 2022 etkinliğinde tanıtılan Optimys modelinden tutun da Türkiye'de yayın yapmak için RTÜK lisansı alan HBO Max'e kadar gündemde olan pek çok konuyu takip ederek, sizin için özetledik.
Tüm bunları ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Gelin, lafı daha fazla uzatmadan o haberlere bakalım…
Apple Watch Series 8 kutu açılımı
Apple’ın geçtiğimiz ay yeni iPhone 14 ailesi ile tanıttığı Apple Watch Series 8, SDN ofisine konuk oldu. Apple Watch Series 8 kutu açılışı ile karşınızdayız.
Tesla'nın İnsansı Robotu Optimus, AI Day 2022'de sahneye çıktı
Tesla CEO’su Elon Musk, AI Day 2022 yapay zeka etkinliğinde, Optimus kod adlı insansı Tesla Bot’u gösterdi. Fiyatının 20 bin doların altında olacağı söylenen robot, yaklaşık 73 kilo ağırlığında olacak ve şirketin FSD yazılımını kullanacak.
AirPods Pro 2: En iyi AirPods kutudan çıkıyor
Apple, uzun bir süredir merakla beklenen etkinliğini düzenledi. Yeni iPhone’lar ile Apple Watch ve AirPods Pro modeli de tanıtıldı. AirPods Pro 2 kutusundan çıkıyor.
HBO Max Türkiye’de yayın hayatına başlıyor
Uzun zamandır ülkemizde yayına girmesi beklenen HBO Max, RTÜK lisansını aldı ve Türkiye’de faaliyetlerine başlamaya hazırlanıyor. Hizmetin tam olarak ne zaman yayına açılacağı ise şu an için bilinmiyor.
Twitter, TikTok’un kopyası olacak
Popüler kısa video platformu TikTok, rakiplerini etkilemeye devam ediyor. Daha önce Snapchat, Instagram ve YouTube gibi uygulamalarda görünen TikTok tarzı video özelliği, şimdi de Twitter’da test edilmeye başlandı.
Twitch, ücretli mesaj özelliği, ateş pahası olacak
Twitch, abonelerin yazdıkları mesajları chat bölümünün başına sabitlemesini sağlayacak yeni ücretli hizmetini duyurdu. Cep yakan hizmetin maliyeti ise şu şekilde olacak:
 • 30 saniye sabitlemek 5 dolar
 • 1 dakika sabitlemek 10 dolar
 • 1 dakika 30 saniye sabitlemek 25 dolar
 • 2 dakika sabitlemek 50 dolar
 • 2 dakika 30 saniye sabitlemek 100 dolar
Anonim hesapların maskesi düşecek
Ulusal İstihbarat Direktörü Ofisi (ODNI), İstihbarat Gelişmiş Projeler Etkinliği’nin (IARPA) yapay zeka kullanarak anonim hesapların maskesini kaldırmak için bir program üzerinde çalıştığını belirtti. Geliştirilen yapay zeka, yazarların içeriklerini adeta bir parmak izi gibi inceleyip sahibini ortaya çıkaracak.
Elon Musk çıldırdı! Tesla Cybertruck suda gidebilecek
Tesla CEO'su Elon Musk'ın açıklamalarına göre Cybertruck, kısa süreliğine bir tekne gibi kullanılabilecek. İhtiyaç duyulması halinde nehirleri ve gölleri geçebilecek.
Bir başarısızlık hikayesi: Google Stadia kapanıyor!
Google tarafından yapılan açıklamaya göre, şirketin büyük umutlarla tanıttığı ve geleceğin konsolu olarak tanımlanan bulut oyun servisi Stadia kapanıyor. Servis, abonelik ücretleri dahil yapılan tüm harcamaları iade etmeye hazırlanıyor.
Kartondan yapılan araba Citroën Oli tanıtıldı
Citroën, geleceğe yönelik yatırımlarını sürdürüyor. Şirket uygun fiyatlı olmasıyla adından söz ettiren Ami'nin üzerine şimdi de tamamen geri dönüştürülmüş malzemeden yapılan Oli modelini tanıttı!
Twitter, ilk düzenlenmiş tweetini attı!
Twitter'ın yeni Tweet düzenleme özelliği ortaya çıktı. Kısa süre içerisinde kullanıma sunulması beklenen özellik, paylaşımların eski hallerini görmenizi sağlayacak ve sadece Blue aboneleri tarafından kullanılacak.
Meta’da kıyım başladı! Zuckerberg, çalışanları uyardı
Bloomberg’de yer alan habere göre, Meta’daki iş ve çalışma sürecinde kalıcı değişikliklere gidilebilir. CEO Mark Zuckerberg’in çalışanlara gönderdiği bir e-postada, “yeniden yapılanma ve küçülme” olabileceğini ima ettiği belirtildi.
e-Devlet’ten hayvan sahiplenme dönemi başladı
e-Devlet üzerinde yürürlüğe giren hayvan sahiplenme özelliği sayesinde barınağa gitmeye gerek kalmadan tüm hayvanları görebilecek, detaylı bir şekilde bilgilerine ve resimlerine bakabileceksiniz. Böylelikle artık barınağa gitmeden hayvan sahiplenebileceksiniz.
NFT balonu patladı! Neredeyse tüm satışlar durdu
Sanal sanat eserleri olarak tanımlanan ve kısa süre öncesine kadar milyar dolarlık bir marketten oluşan NFT patladı! Hacmi 17 milyar dolardan 466 milyon dolara düşen sektör, Ocak-Eylül dönemi arasında yüzde 97’lik bir kayıp yaşadı.
Apple, Rusya’nın VKontakte (VK) platformunu App Store’dan kaldırıyor
Rus teknoloji şirketleri de savaş ortamından olumsuz etkilenmeye devam ediyor. Rusya’nın Facebook benzeri ünlü platformu VKontakte (VK), Apple Store’dan kaldırıldı. Bu kararın ardındaki gerekçe ise henüz açıklanmadı.
Dünyanın en hızlısı! Intel, 13. Nesil işlemci ailesini tanıttı
Intel, dünyanın en hızlı masaüstü işlemcisi olan Core i9-13900K’nın başını çektiği 13. Nesil işlemci ailesini tanıttı. Yeni modeller 24 çekirdeğe, 32 iş parçacığı ile geliyor ve 5,8 GHz'e kadar saat hızına çıkabiliyor. Fiyatları ise şu şekilde:
 • i9-13900K: 589 dolar
 • i9-13900KF: 564 dolar
 • i7-13700K: 409 dolar
 • i7-13700KF: 384 dolar
 • i5-13600K: 319 dolar
 • i5-13600KF: 294 dolar
Togg ilk istasyonu kurdu! Bolu’da Tesla’ya komşu oldu
Togg, ilk Trugo şarj istasyonu kurulumunu tamamladı. ilk etapta 81 ilde 1000 adet istasyon kurulumu yapılacak. Bu da aynı anda 2 bin aracın DC üzerinden 180 kW hızında şarj edilebileceği anlamına geliyor. 180 kW ile şarj olan Togg otomobilleri ise yüzde 20 ila yüzde 80 arası dolumu 25 dakikada gerçekleştirecek.
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net @shiftdeletenet

Haftalık teknoloji bülteni

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.