Profile bak

Bilmeniz gereken teknolojik gelişmeler | Sayı #58

ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net
Haftalık bültenimizin elli sekizinci sayısına hoş geldiniz ShiftDelete.Net okurları! Sizler için bu hafta öne çıkan, asla kaçırmamanız gereken bir dizi haberi derledik.
Teknoloji gündemi oldukça yoğun bir hafta geçirdi. Bu hafta sizler için 100 KM’de sadece 1.2 lt benzin tüketen yeni Peugeot 408 modeline fransadaki otomobil fuarında göz attık. Ayrıca iPhone 14’ü derinlemesine inceledik ve cihazla ilgili tüm soruları yanıtladık. Haber tarafında ise Yurt dışından telefon getirme şartındaki değişiklikten tutun da ülkemizde kullanılacağı açıklanan Li-Fi teknolojisine kadar pek çok konuyu takip ederek, sizin için özetledik.
Tüm bunları ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Gelin, lafı daha fazla uzatmadan o haberlere bakalım…
100 KM’de sadece 1.2 lt benzin tüketiyor: Peugeot 408
Altı gün sürecek Paris otomobil fuarının ilk gününde Peugeot, yeni 408 ve e-208 modellerini tanıttı. Dikkatleri üzerine toplayan ise artık SUV hatlarına sahip olan 408 oldu. İşte yeni Peugeot 408 özellikleri ve fiyatı.
Yurt dışından telefon getirme şartı değişti
Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamayla birlikte yurt dışından telefon getirme şartı değişti. Vatandaşlar yanlarında her 3 yılda 1 adet telefon getirebilecek. 2. bir cihaz getirirse IMEI kaydına ek olarak gümrük vergisi ödeyecek. Ayrıca kimin pasaportuna kaydedilirse 3 yıl boyunca o kişinin adına olan SIM kartlarla çalışabilecek. 1 Kasım itibariyle BTK‘nın kuracağı kontrol sistemi ile gümrük muhafaza memurları tarafından denetimi yapılmaya başlanacak.
iPhone 14 derinlemesine inceleme
iPhone 14, 31.000 TL vermeye değer mi? Bu kapsamda iPhone 14’ü derinlemesine inceledik ve cihazla ilgili tüm soruları yanıtladık.
IMEI klonlama devri bitiyor! Kanun teklifi TBMM’de!
Geçtiğimiz hafta meclise sunulan kanun teklifinin kabulü ile IMEI klonlama işlemine büyük bir darbe vurulacak. Teklifinin kabul edilmesiyle birlikte bugüne kadar 7 yıl çevrim dışı kalmasına izin verilen cihazların süresi 1 yıla düşürülecek. Tabii bu yasa birçok kişinin yedek cihazını da etkileyecek gibi gözüküyor.
Türkiye Uzay Ajansı'nın bütçesi 2 bin 500 kat artacak
Türkiye Uzay Ajansı'nın 2022 yılında 61 milyon 293 bin TL olan bütçesi, düzenlenen kanun teklifiyle 1 milyar 618 milyon 2 bin TL olarak belirlendi. Yaklaşık 2.500 kat artırılan bütçe ile gelecek yıl Ay görevi gerçekleştirilecek.
BDDK, ticari kredi kullanım koşulunu değiştirdi!
BDDK, haziran ayında getirdiği ticari kredi kullanım koşulunu sıkılaştırdı. Ticari kredi kullanmak isteyen şirketlerin artık döviz varlıklarının karşılığı 15 milyon TL değil 10 milyon TL'nin altında olacak. Ayrıca nakit pozisyonu aktif toplamı ya da 1 yıllık net satış hasılatından büyük olanı yüzde 10’unu geçen şirketlere uygulanan kredi sınırı yüzde 5’e çekildi.
Elon Musk’tan Bayraktar TB2 açıklaması!
Ukrayna-Rusya arasındaki savaş son birkaç haftadır ağırlıklı olarak İHA, SİHA ve kamikazeler üzerinden ilerliyor. Bunun üzerine Twitter’da paylaşım yapan Elon Musk, dünyanın ilk drone savaşlarının yaşandığını söyledi. Takipçisinden gelen “Türk yapımı insansız hava araçlarının en iyisi olduğunu söylüyorlar. İleride Tesla drone da olacak mı?” sorusuna da “Silah yapmalı mıyım? İdeal olarak hayır.” şeklinde yanıt verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kripto para açıklaması
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Blokzincir İstanbul’ programında Programda, kripto parayla ilgili açıklamalar yaptı. Blokzincir ile ilgili faaliyetleri yakından takip ettiklerini söyleyen Erdoğan, gençleri kripto para kumarları yerine bu alandaki çalışmalarına katılmalarını tavsiye etti.
BMC müjdeyi verdi: Altay tankı TSK envanterine giriyor
BMC tarafından yapılan açıklamaya göre 15 yıldır beklenen Altay tankı 2023 yılında TSK envanterine giriyor. Başlangıçta 2 adet teslim edilecek. TSK tarafından yapılan kabul testleri olumlu sonuçlanırsa 2024'e kadar 98 adet daha Altay'ın teslimi yapılacak.
Beklenen açıklama! Wi-Fi gidiyor, Li-Fi geliyor
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu önümüzdeki yıllarda Wi-Fi yerine Li-Fi kullanılacağını açıkladı. Tabii bunun için 6G kablosuz iletişim teknolojisinin hayatımıza gireceği günü işaret etti. Saniyede 224 GB veriyi ışık üzerinden aktaran bu teknolojiyi 2030 sonrasında görmeyi bekliyoruz
Ehliyet yenileme süresi uzatıldı
Normal şartlarda 1 Ocak 2016 tarihinden önce alınan ehliyetlerin 31 Aralık 2022 tarihine kadar nüfus müdürlüklerine başvurarak yenilenmesi gerekiyordu. Ancak, İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü başvuru ve ehliyet yenileme süresini 2 yıl daha uzatma kararı aldıklarını açıkladı. Yani artık son tarih 31 Aralık 2024 oldu.
Yeni nesil iPhone SE modelinin görüntüleri ortaya çıktı
2024 yılında piyasaya sunulması beklenen 4. nesil iPhone SE modelinin yeni render görselleri internetteki yerini aldı. iPhone XR ile benzer bir tasarımla gelmesi beklenen telefonun, modern tasarımı dikkat çekmeyi ve kullanıcıları heyecanlandırmayı başardı.
İnternette reklam engelleme devri bitiyor
Google, reklam engelleme uzantılarına karşı direkt olarak savaş açmış durumda değil. Fakat 1 Ocak 2023 itibariyle Manifest V2’den Manifest V3’e geçiş yapacak. Bu nedenle başta Adblock benzeri reklam engelleme uzantıları olmak üzere sevdiğimiz birçok program atıl vaziyete gelecek.
Netflix, şifre paylaşmayı kaldıracağı tarihi açıkladı
Netflix, hesap paylaşımı yapan kullanıcılar için durumu daha zor hale getirmeye hazırlanıyor. Şirket, 2023 yılından itibaren aynı evde yaşamayan ancak aynı hesabı kullanan kişilerden ekstra ücret talep edecek. Bazı bölgelerde denenmeye başlayan özelliğin fiyatı ise 2,99 dolar olarak belirlendi.
Togg müjdeyi verdi! Şarj istasyonlarının adresi belli oldu
Togg, Shell ile anlaşma sağladıklarını açıkladı. Bu doğrultuda 600’den fazla yüksek performanslı Trugo şarj cihazı 81 ildeki 400 Shell noktasında kullanıcılara hizmet verecek. Daha sonra bu sayı 600 lokasyona ve 1000 üniteye çıkarılacak.
Planlar tutmadı! Apple, iPhone 14 Plus üretimini azaltıyor
Apple, uzun bir aradan sonra iPhone 14 serisi ile Plus modelini yeniden kullanıcılara sunmaya başladı. Ancak, gelen bilgilere göre, ekran boyutuna ve uzun pil ömrüne rağmen Plus modeli beklentileri karşılamadı. İddialar, şirketin bu nedenden dolayı üretimi azalttığını ve ilerleyen yıllarda seriyi yeniden iptal edebileceği yönünde.
SpaceX, Starlink uçak hizmeti için tarih verdi
Uydudan internet servisi SpaceX, merakla beklenen uçak hizmeti için tarih verdi. Yapılan açıklamaya göre şirket, 2023 yılından itibaren her anlaşmalı olduğu uçaklardaki yolculara 350 Mbps’ye kadar internet sağlayacak. Bunun özellikle ticari uçuşlardaki internet maliyetini azaltması bekleniyor.
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net @shiftdeletenet

Haftalık teknoloji bülteni

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.