Profile bak

Bilmeniz gereken teknolojik gelişmeler | Sayı #60

ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net
Haftalık bültenimizin altmışıncı sayısına hoş geldiniz ShiftDelete.Net okurları! Sizler için bu hafta öne çıkan, asla kaçırmamanız gereken bir dizi haberi derledik.
Teknoloji gündemi oldukça yoğun bir hafta geçirdi. Sizler için Togg'un Gemlik tesisine giderek yerli otomobil ile test sürüşüne çıktık. Ayrıca Apple'ın kısa süre önce sessiz sedasız tanıttığı M2'li iPad Pro modelini kutusundan çıkardık. Haber tarafında ise Yeniden Değerleme Oranı'nın açıklanmasıyla artan IMEI kayıt ücretinden tutun da reklamsız Netflix paketine kadar pek çok konuyu takip ederek, sizin için özetledik.
Tüm bunları ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Gelin, lafı daha fazla uzatmadan o haberlere bakalım…
TOGG'u ilk kez kullandık
Togg Gemlik tesisinde düzenlenen etkinlikte yerli ve milli ilk elektrikli otomobil olan C-SUV seri üretim süreci resmen başladı. Biz de bu etkinliğe katılarak, aracı kullanma şansı yakaladık.
IMEI kayıt ücretine büyük zam geliyor
Yurt dışından getirilen telefonlardan alınan IMEI kayıt ücreti artıyor. TÜİK tarafından yüzde 122,9 olarak açıklanan Yeniden Değerleme Oranı'na göre, 2022 yılında 2 bin 732 TL olan IMEI kayıt ücreti, 2023'te 6 bin 90 TL olacak.
M2 işlemcili 11 inç iPad Pro kutusundan çıkıyor
Apple'ın kısa süre önce sessiz sedasız piyasaya sürdüğü M2 işlemcili iPad Pro modelini inceliyoruz. İşte M2 iPad Pro özellikleri ve fiyatı…
Türk Telekom'dan internet tarifelerine zam
Artan dolar kuru Türk Telekom'un internet fiyatlarını da vurdu. Ortalama tarife ve paket fiyatları 75 lira zamlandı. En büyük zam ise taahhütsüz tarifeleri vurdu.
Uygun fiyatlı ve Netflix aboneliği çıktı
Netflix'in içerisinde reklam barındıran ve bu neden uygun fiyatlı olan yeni abonelik paketi çıktı. Aylık 6.99 olan tarife; Avustralya, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya, Japonya, Kore, Meksika, İspanya, Birleşik Krallık ve ABD'de kullanıma açıldı. Yakın zamanda Türkiye'de de kullanılması bekleniyor.
AMD, RDNA 3 mimarili yeni ekran kartlarını tanıttı
AMD RDNA 3 mimarisine sahip yeni RX 7000 ailesini duyurdu. Üstün performans sunan RX 7900 XTX ve 7900 XT modelleri sırasıyla 24 GB ve 20 GB RAM'e sahip. Özellikle de RX 7900 XTX, dünyanın en güçlü ekran kartı unvanını Almayı başardı.
Elon Musk’ın büyük projesi otopark olarak kullanılacak
Elon Musk'ın büyük şehirlerdeki trafik sorununu çözmek için kurduğu Boring Company, sorunlarla boğuşuyor. Trafiği yer altına taşımak için Las Vegas’ta tüneller kazan şirketin projeleri durma noktasında. Pek çok mevcut tünel, SpaceX çalışanları için otopark görevi görüyor.
Erdoğan, Elon Musk ile Twitter mavi tik ücreti için görüşecek
Kısa süre önce Twitter'ı satın alan Elon Musk, Mavi Tik'in ücretli olacağını ve herkese açık olacağını duyurdu. Aylık fiyatı 8 dolar olarak belirleyen ünlü milyarder, kullanıcıların daha az reklam gibi çeşitli ayrıcalıklara sahip olacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise katıldığı bir söyleşide Musk ile görüşeceğini ve ülkemize özel yerel fiyatlandırma uygulatacağını söyledi.
Topluluklar özelliği WhatsApp'a geldi
Her geçen gün yeni özellikler kazanan WhatsApp, YouTube gibi platformlarda karşımıza çıkan Topluluklar özelliğini bünyesine kattı. okul, aile, iş veya mahalle gibi gruplar altında toplanan kullanıcılar, artık birçok grubu tek bir çatı altında toplama fırsatına sahip 
The Last of Us dizisinin çıkış tarihi belli oldu
PlayStation özel oyunu The Last of Us'tan uyarlanan ve onunla aynı ismi taşıyan The Lost of Us dizisinin çıkış tarihi belli oldu. Yayınlanan postere göre yapım, 15 Ocak'ta izleyicilerle buluşacak.
Bankalardan Togg'a faizsiz kredi
Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve diğer katılım bankalarının Togg almak isteyenler için çok düşük faizli (gerekirse sıfır gelir ile) avantajlı kredi vereceklerini açıkladı.
S. Arabistan’dan Togg’a rakip elektrikli araba geliyor
Suudi Arabistan'ın veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın başlattığı elektrikli otomobil projesinde sona gelindi. Foxconn iş birliğiyle kurulan Ceer resmen duyuruldu. Otomobil içerisinde BMW teknolojilerinin kullanılacağı belirtiliyor.
Vergi, harç ve cezalardaki zam oranı belli oldu
TÜİK tarafından açıklanan, vergi, harç ve çeşitli cezaların belirlenmesinde kullanılan Yeniden Değerleme Oranı açıklandı. Buna göre yeni oran, yüzde 122,9 olarak belirlendi. Bu da IMEI kayır harcından tutun da trafik cezalarına kadar pek çok şeyin fiyatının artacağı anlamına geliyor.
Bakan açıkladı! Ülke genelinde tatbikat yapılacak
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce depreminin 23. yıldönümünde tüm ülkeyi kapsayacak bir tatbikat yapılacağını duyurdu. Yapılan açıklama ise şu şekilde:
12 Kasım’da, 18.57’de ilk kez bir ülke tatbikatı yapacağız. Radyolar tatbikat anonsu geçecek, televizyonlar tatbikat anonsu geçecek. Otomatik olarak anons geçilecek. Kurulan sistemden tüm Türkiye’ye aynı anda mesaj gelecek.
Paranızı kaptırmayın: IMEI dolandırıcılığı
Sosyal medyada iPhone Kayıt, BTK iPhone Kayıt kullanıcı adları ile hesap açan dolandırıcılar, IMEI kayıt vaadiyle insanları dolandırıyor. Hatta bu sayfalardan birisi kendisini “Türkiye’de BTK ile çalışan tek kurum!” olarak lanse ediyor ve ödeme yapmanız sonrasında telefonunuzun kullanıma açılması için IMEI numaranızı iletmenizin yeterli olduğunu söylüyor.FIFA serisi nasıl doğdu?FIFA serisi nasıl doğdu?FIFA serisi nasıl doğdu?FIFA serisi nasıl doğdu?FIFA serisi nasıl doğdu?
WhatsApp’tan eski sevgilisini not defteri yapanlar için yeni özellik
Dünya çapındaki 3.71 milyar aktif kullanıcısıyla en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması olan WhatsApp, kullanıcıların kendine mesaj gönderebileceği not defteri benzeri bir özelliği test ettiklerini duyurdu.
Elon Musk takipçilerine sordu! Vine geri mi geliyor?
Elon Musk, Vine için yeni bir anket başlattı. Twitter'da “Vine geri gelsin mi?” şeklinde bir soru soran Musk, takipçilerinden evet ya da hayır şeklinde cevap istedi. Platformun yeniden hayata dönerek Twitter'a entegre olması ve TikTok ile mücadelede önemli bir silah olması bekleniyor.
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net @shiftdeletenet

Haftalık teknoloji bülteni

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.