Haftalık ShiftDelete.Net bülteni | Sayı #01

#1・
22

sayıs

Listeme abone olun

By subscribing, you agree with Revue’s Kullanım Koşulları and Gizlilik Sözleşmesi and understand that ShiftDelete.Net will receive your email address.

ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net
Haftalık bültenimizin ilk sayısına hoş geldiniz ShiftDelete.Net okurları! Sizler için bu hafta öne çıkan, asla kaçırmamanız gereken bir dizi haberi derledik.
Konu başlıkları arasında ilk sırada, Ulusal Yapay Zeka Stratejisi konferansında Bakan Varank‘tan aldığımız Starlink müjdesi yer alıyor. Mikrofonlarımıza konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı, bizlerle oldukça önemli bir sürpriz paylaştı.
Hafta boyunca oyunseverlerin gözleri, Gamescom 2021 etkinliğinde oldu. Medya Sponsoru olarak rol aldığımız organizasyon, birbirinden heyecan verici oyunları ilk kez meraklıları karşısına çıkardı.
Tüm bunları ve daha fazlasını sizler için bir araya getirdik. Gelin, lafı daha fazla uzatmadan o haberlere bakalım…
Bakan Varank’tan Starlink müjdesi!
Bu hafta Bilişim Vadisi, Türkiye'nin ilk Ulusal Yapay Zeka Stratejisi konferansına ev sahipliği yaptı. Halka açık olarak gerçekleştirilen resmi tanıtım etkinliğinde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç önemli bilgiler verdi.
Etkinlikte ShiftDelete.Net mikrofonlarına özel olarak konuşan Bakan Varank, SpaceX’in uzaydan internet sağlayan Starlink projesi hakkında hazırlık aşamasında olduklarını ve bu konuda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile görüşme halinde olduklarını belirtirken, çalışmaların şu an için gizlilikle ilerlediğini ve ilerleyen dönemlerde sürprizlerin yaşanabileceğini ifade etti.
Gamescom 2021'de neler oldu?
ShiftDelete.Net olarak Medya Sponsorları arasında yer aldığımız dünyaca ünlü oyun fuarı Gamescom 2021 sona erdi. Üç gün boyunca heyecan verici bir deneyime sahip olan organizasyon, birbirinden büyük yapımların duyurusuna ev sahipliği yaptı.
Gamescom 2021'in dikkat çeken duyurularının başında, FIFA ve PES (eFootball) efsanelerine rakip olabilecek yeni futbol oyunu UFL geliyor. Beklenen oyunun ilk fragmanı etkinlikte izleyicilerle buluştu. Öte yandan Dying Light 2, Far Cry 6, Call of Duty: Vanguard, Age of Empires IV, Saints Row ve Forza Horizon 5 gibi yapımlar hakkında da oldukça kayda değer bilgiler aldık.
Gamescom 2021 bünyesinde tanıtılan en iyi oyunlar
Türkiye’de kaç kişi internet kullanıyor?
TÜİK’in 26 Ağustos 2021’de yayımladığı Hanehalkı Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması sonuçlarına göre, 2021 yılında hanelerin yüzde 92,0’lık kısmı evden internete erişim imkanına sahip. Geçen yılın verilerine baktığımızda ise bu oran yüzde 90,7’de kalmıştı. İnternet erişimi olan hane oranı, İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflaması (İBBS) 1. düzeye göre, en yüksek yüzde 97,1 ile İstanbul oldu. Onu yüzde 94,2 ile Batı Anadolu (Ankara, Konya, Karaman) bölgesi takip etti.
Verilere baktığımızda, internet kullanım oranının 2021 yılında 16-74 yaş grubundaki bireyler arasında yüzde 82,6 seviyesine çıktığını görüyoruz. Önceki yıl ise yüzde 79,0 olarak açıklanmıştı. Ayrıca yayımlanan raporda, erkeklerin yüzde 87,7’lik kısmı oluşturduğu belirtilirken kadınların ise yüzde 77,5 oranına tekabül ettiği açıklandı.
TÜİK, Türkiye'de internet kullanım oranlarını açıkladı
iPhone 13 ve Airpods 3 çıkış tarihleri sızdırıldı
Apple‘ın beklenen yeni ürünlerini eylül ayında piyasaya sunacağı düşünülüyor. Çinli bir e-ticaret uygulamasında, iPhone 13 serisi ve AirPods 3 kablosuz kulaklık modelinin ne zaman piyasaya çıkacağı ortaya çıktı! Buna göre cihazların duyuru ve çıkış tarihleri şu şekilde olacak:
  • iPhone 13 duyuru tarihi – 7 Eylül
  • iPhone 13 çıkış tarihi – 17 Eylül
  • AirPods 3 duyuru tarihi – 7 Eylül
  • AirPods 3 çıkış tarihi – 30 Eylül
Apple'ın yeni cihazları ne zaman gelecek?
Instagram, Yukarı Kaydır özelliğini kaldırıyor
Bu hafta uygulamayı açan kullanıcılar, ana sayfanın üst kısmına yerleştirilen o uyarıyla karşılaştılar. Instagram, yukarı kaydır özelliğini 30 Ağustos 2021 tarihinden itibaren kaldıracağını açıkladı.
Ancak hikayeye link ekleme mantığından tamamen vazgeçmeyeceğini belirten şirket, yerine Bağlantı Çıkartması adı verilen bir sistem getireceğini duyurdu. Artık kullanıcılar, story kısmına link eklemek için çıkartmalardan faydalanacaklar.
Instagram’da bir devrin sonu: Popüler özellik kaldırılıyor!
Kullanıcılar, Windows 11’e geçecek mi?
Windows Report tarafından gerçekleştirilen bir anket, PC kullanıcılarının Windows 11’e karşı tutumunu gözler önüne serdi. 11 bin 97 katılımcının içinde bulunduğu anket, 177 ülkeyi kapsarken; yanıt verenlerin yüzde 89’unun halihazırda Windows 10 kullandığı ifade edildi.
Ankete katılanların yüzde 53‘ü, Windows 11’i yüklemek için sabırsızlık duyduklarını ifade etti. Bunun yanı sıra yeni tasarımdan da memnun kaldıklarını aktardı. Ancak yüzde 21‘lik bir kesim, yeni işletim sistemini Windows 10‘a oldukça benzetti.
Tasarımı beğenmediği için güncelleme yapmayacaklarını kesin bir dille ifade eden kullanıcı sayısı yüzde 13‘ü gördü. Yüzde 7‘lik bir kesim, Microsoft’tan daha büyük bir revizyon beklediklerini söyledi. Kalan yüzde 6 ise arayüzü macOS‘a epey bir benzer buldu.
Windows 11 anketi, kullanıcıların nabzını yokladı
Gizlilik politikasını kabul etmeyenlere kısıtlama!
Geçtiğimiz aylarda yeni gizlilik politikasını kullanıcılara sunan WhatsApp, bu adımıyla geniş bir kitle tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Ancak kullanıcıların farklı mesajlaşma uygulamalarına yönelmesiyle birlikte şirket kritik bir geri adım attı. 
Ortaya çıkan bilgilere göre WhatsApp, olay yaratan gizlilik politikası ile önemli bir kısıtlamaya imza atacak. Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar, WhatsApp'ta hizmet veren işletme hesaplarına mesaj atmak istediklerinde uyarıyla karşılaşacak. Bu hesaplara hiçbir şekilde mesaj iletemeyecek.
WhatsApp'ın olay yaratan gizlilik politikası hakkında flaş gelişme!
Netflix'in beklenen mobil oyunları çıktı
Bir süredir mobil oyun dünyasına girmek için hazırlanan popüler dijital yayın platformu Netflix, nihayet bu hayalini gerçekleştirdi. Şirket, gizem temalı ünlü dizisi Stranger Things‘i konu alan iki oyununu kullanıcılara açtı.
Stranger Things 1984 ve Stranger Things 3 adlı iki oyun, şu anda yalnızca Polonya'da, Google Play Store'dan indirilebiliyor. Şirket ilk etapta oyunu buradaki kullanıcılar üzerinde test edip, ilerleyen dönemlerde global olarak yayınlayacak.
Netflix'te oyun dönemi Stranger Things ile başladı!
Tim Cook, 10 yıldır Apple CEO'su!
Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Apple‘ın CEO‘su 10 yıl önce bu hafta değişti. 2011’in Ağustos ayında Steve Jobs‘ın hastalığının ağırlaşmasıyla koltuğu devralan Timmothy Donald Cook, aradan geçen sürede 153 milyar dolarlık şirketin değerini 2 trilyon dolara çıkarmayı başardı.
Tim sadece insan değil, ürün yönetiminde de şirkete farklı bakış açıları kazandırdı. Günümüzde satışa çıkan iPhone ve iPad modellerinin giderek büyüyen boyutları, tasarımları, Pro isim takıları ve daha pek çoğu Cook’un yönetiminde gerçekleşti.
Tim Cook'un Apple şirketindeki 10 yıllık serüveni
TikTok’ta alışveriş dönemi başlıyor
Ürün kataloglarını listeleme imkanı sunan TikTok, kullanıcı profillerine alışveriş sekmesi ekleme imkanı sunacak. Yeni özelliğin Shopify hesabı ile senkronize çalışacağını belirten yetkililer, ürünlerin direkt hesaba aktarılabileceğinin altını çizdi.
Henüz test aşamasına olan özellik, Instagram’da yer alan alışveriş özelliğine benzerliğiyle dikkat çekiyor. TikTok, şimdilik bu özelliğini yalnızca Kylie Jenner’a ait Kylie Cosmetics hesabında test ediyor.
Kullanıcılar, TikTok üzerinden alışveriş yapabilecek
Bu konuyu sevdin mi? Evet Hayır
ShiftDelete.Net
ShiftDelete.Net @shiftdeletenet

Haftalık teknoloji bülteni

Abonelikten çıkmak için buraya tıkla.
Bu bülteni yönlendirirseniz ve beğenirseniz, abone olabilirsiniz: buraya.
Created with Revue by Twitter.